Správne zazimovanie motocykla zaberie nejaký čas a vyžaduje viac úsilia, ako cezeň len prehodiť plachtu. Na jar sa však vaša starostlivosť o motocykel pred zimou doista zúročí. Ako zazimovať motocykel a pripraviť ho čo najlepšie na ďalšiu sezónu?
Motocykel je treba na zimu poriadne pripraviť.
Každý správny motorkár by mal svoj stroj udržiavať v čistote počas celej sezóny, pozornosť pred zazimovaním motocykla však venujte aj miestam, kde sa pri bežnom umývaní nedostanete. Prach a nečistoty sa môžu usadzovať na menej dostupných miestach a cez zimu tam napáchať značné škody. Dôkladnou očistou všetkých komponentov môžete navyše prísť na skryté chyby, napríklad v zanesenom karburátore. Súčasne s dôkladným očistením skontrolujte aj pevnosť skrutkových spojov.
Reťaz si zaslúži špeciálnu starostlivosť, preto ju čistite prípravkami k tomu určenými a dôkladne naolejujte. Ak vynecháte premazanie, reťaz by mohla cez zimu zhrdzavieť. Pri zazimovaní motocykla nie je vhodné jej prílišné povolenie, ani napnutie. Odporúčané povolenie nájdete v manuáli od výrobcu.
Reťaz nie je jediná časť motocykla, ktorú je treba pred zimou premazať. Pozornosť v tomto ohľade venujte aj lankám, zámku, páčkam, skrátka všetkým „hýbajúcim sa“ súčiastkam. Odborníci odporúčajú vstreknúť trochu oleja tiež do valcov.
K zazimovaniu motocykla patrí aj údržba pneumatík. Dofúkajte ich na maximálny tlak odporúčaný výrobcom a z povrchu tiež odstráňte nečistoty – predovšetkým asfalt, živicu a drobné kamienky v drážkach, ktoré môžu napáchať škody. Pneumatiky na motocykel tiež cez zimu nevystavujte zbytočnej záťaži, ktorá môže spôsobiť zhoršenie jazdných vlastností. K tomu najlepšie a najľahšie poslúži stojan na motorku.
Akumulátor na motocykel pred zazimovaním odmontujte, pripojte na udržiavaciu, tzv. inteligentnú nabíjačku a uložte na suché miesto so stálou teplotou. Baterke najlepšie prospieva zimný spánok pri teplote 10 – 15 °C. Ak nemáte udržiavaciu nabíjačku, ktorá sama pozná, kedy je treba baterku dobiť, nabíjajte klasickou nabíjačkou asi raz za mesiac.
Vymeniť olej v motocykli pred zimou, alebo až po nej? Názory sa rôznia. Ak však olej vymeníte pred zazimovaním svojho stroja, budete mať pred prvou jarnou jazdou menej starostí.
Ak sa chystáte vymeniť olej, pred zimou je najvhodnejšia doba. Zbavíte sa nečistôt, ktoré sa za sezónu do oleja dostali a môžete predísť aj korózii vo vnútri motora. Navyše si ušetríte prácu na jar, keď budete určite netrpezlivo čakať na prvú jazdu.
Ďalším a rovnako dôležitým protikoróznym opatrením je natankovanie plnej nádrže kvalitným benzínom s pridaním príslušných aditív.
Ako sme už uviedli vyššie, pneumatiky by sa nemali dotýkať podlahy, preto je vhodné motorku umiestniť na stojan. Ak to nie je z hocijakého dôvodu možné, minimálne raz do mesiaca so strojom pohnite, prípadne pootočte kolesá. To aby zaťaženie pneumatík bolo počas celej doby zazimovania motocykla rovnomerné. Proti usadzovaniu prachu a iných nečistôt použite plachtu, ktorá by mala byť priedušná, aby pod ňou nekondenzovala vlhkosť.
Pretože garáž so zazimovaným motocyklom nekontrolujete každý deň, vzniká príležitosť pre zlodejov, ktorí sa spoliehajú na to, že na krádež neprídete hneď. Aj keď máte garáž vybavenú pevnými zámkami, zabezpečte proti krádeži aj samotný stroj, ideálne ukotvením k pevnej konštrukcii (stĺp, stena). Skontrolujte tiež stabilitu motocykla a jeho okolie, či nehrozí pád alebo poškodenie, napr. agresívnymi chemickými prostriedkami.
Je pre vás zazimovanie motocykla príliš náročné alebo si nie ste istí, aké prostriedky použiť na údržbu? Zverte svoj stroj do rúk profesionálov z motoservisu, ktorí presne vedia, ako motocykel zazimovať tak, aby ste sa na jar nedočkali nepríjemných prekvapení.
Ak nepodceníte zazimovanie motocykla, užijete si jazdu hneď na začiatku sezóny namiesto čakania na voľný termín v servise! A keď príde jar, nezabudnite obuť na svoj stroj kvalitné pneumatiky.
Vybrať si kvalitné motocyklové pneumatiky
Zdroj fotografií: Depositphotos