Cítite sa vnútri svojho vozidla v bezpečí a odkladáte rúško ešte predtým, ako si zapnete bezpečnostný pás? Potom spozornejte. Ak svoje auto pravidelne nečistíte a do údržby klimatizácie sa práve nehrniete, vytvárate výborné podmienky na množenie vírusov a baktérií. Práve teraz je ideálny čas naučiť sa správne vyčistiť a dezinfikovať auto. Pobyt v čistom a zdravom prostredí si zaslúžite, a to nielen v dobe koronavírusové, ale aj po nej.
Ak chcete čalúnenie, sedadlá, poťahy a koberce v aute dôkladne vyčistiť, kúpte si parný čistič. Hodí sa vám ale aj doma, a to napríklad na koberce alebo sedacie súpravy.
S pribúdajúcim množstvom osôb, ktoré sa okolo auta pohybujú a využívajú ho na prepravu, rastie aj význam dezinfekcie. Taxikári, prepravcovia, poštári, hasiči, policajti, záchranári, tí všetci vám potvrdia význam ochrany pred vírusmi a baktériami.
Na dezinfekciu vozidla by ste však nemali zanevrieť ani vtedy, keď v ňom jazdíte len vy sami. Z čistenia vozidla si urobte rutinu. Naučte sa používať dezinfekčný prípravok vždy, keď do auta nasadnete, a tiež vtedy, keď dorazíte do cieľa. Naneste prípravok na jemnú handričku a dôkladne očistite všetky povrchy, ktorých ste sa počas cesty dotkli. Nezabudnite vydezinfikovať tieto časti:
► kľučky a držadlá dverí – zvnútra aj zvonka,
► držadlá na otváranie kufra alebo kapoty,
► riadiacu páku, ručnú brzdu, lakťovú opierku,
► dotykový displej, všetky tlačidlá aj páčky pod volantom,
► palubnú dosku, rámy okien, odkladacie plochy,
► karabíny bezpečnostných pásov, polohovanie sedadiel, ovládanie okien a ďalšie.
Samozrejme sa ponúka otázka, aký dezinfekčný prostriedok si vybrať, aby spoľahlivo zničil všetky škodlivé organizmy a súčasne nepoškodil povrchy v interiéri. Odborníci sa zhodujú, že výborným dezinfekčným prostriedkom je izopropylalkohol, ktorý na čistenie dielov bežne používajú aj samotní výrobcovia áut. Stačí naniesť alkohol na handričku s jemným vláknom a utrieť s ňou všetky plochy. Pri opatrnom zaobchádzaní môžete izopropylalkohol použiť aj na čalúnenie, materiálu by sa nemalo nič stať.
Opatrní buďte pri čistení dielov z prírodnej alebo umelej kože, jej povrch by ste mohli veľkým trením trochu odfarbiť. Nepoužívajte agresívne čističe a chemické látky, napríklad peroxid vodíka alebo odlakovače. Tieto prípravky môžu plastové a iné diely nenávratne poškodiť. Príliš neodporúčame ani použiť mydlovú vodu, ktorá má obmedzenú schopnosť ničiť nebezpečné organizmy, okrem toho často veľmi pení.
Do pravidelného čistenia interiéru sa mnohým z nás moc nechce. Práve teraz je pravá chvíľa pustiť sa do generálneho čistenia so všetkým, čo k tomu patrí, a to nielen pre strašiak menom COVID-19, ale aj pre mnohé ďalšie vírusy a baktérie, ktoré nás ohrozujú. Urobte si poriadok v aute a zamerajte sa aj na všetky odkladacie priestory, priehradky či kapsy. Vyprášte koberce a ak máte naťahovacie poťahy, vyperte ich. Na dôkladné vyčistenie čalúnenia, sedadiel, poťahov a kobercov použite parný čistič. Je to cenovo dostupný pomocník, ktorého doma využijete aj na čistenie kobercov alebo sedacích súprav.
Bohužiaľ, nebezpečným semeniskom zdraviu škodlivých organizmov vrátene plesní sú systémy ventilácie, z ktorých počas jazdy vdychujeme vzduch. Je jasné, že dýchanie vzduchu z klimatizácie plnej plesní nášmu organizmu dvakrát neprospeje. Preto by mal profesionálny autoservis robiť údržbu klimatizácie každý rok a dôkladne jej vyčistiť a skontrolovať filtre. Klimatizáciu a ventilačný systém auta si za chvíľku vyčistíte aj doma. Kúpte si špeciálny sprej určený na čistenie klimatizácií a podľa návodu ho nastriekajte do ventilačného systému. Najlacnejším variantom sú penové čističe s hadičkou, účinnejšie potom bývajú biocídne dezinfekčné prípravky v spreji.
Naučte sa klimatizáciu správne používať a vypnite ju vždy 10 minút predtým, než dorazíte do cieľa. Výparník klimatizácie sa vďaka tomu vysuší počas jazdy, a tak sa zníži aj vlhkosť v klimatizačnom systéme. Nechcete si s údržbou ventilácie robiť veľké starosti? Potom navštívte náš autoservis v Bratislave, kde sa na profesionálny servis klimatizácií dlhodobo zameriavame.
Niektoré profesionálne čistiace centrá okrem účinného čistenia suchou parou využívajú aj ďalšie metódy. Veľký záujem je najmä o dezinfekciu interiérov a klimatizácií ozónom, ktorý spoľahlivo ničí aj veľmi odolné druhy alebo formy patogénnych mikroorganizmov. Prenikne do všetkých pórov materiálu a zbaví ho aj nepríjemných pachov vrátane cigaretového dymu. Dezinfekcia ozónom patrí medzi ekologické metódy, ktoré nezanechávajú žiadny zvyškový produkt.
Aj nám ide o zdravie našich zákazníkov. Pozrite sa na nezávislé testy pneumatík a vyberte si také, ktoré sadnú vášmu autu. Pri manipulácii a preprave dbáme na dodržiavanie všetkých hygienických predpisov. Nové pneumatiky vám doručíme rýchlo a bezpečne.
Zdroj fotografie: Depositphotos.com