Prvkom pasívnej ochrany, ktorý môže v prípade nehody zachrániť váš život a životy vašich spolucestujúcich, sú airbagy. Aby však splnili svoju funkciu, je potrebné pri jazde v aute dodržiavať niektoré pravidlá. V tomto článku sa dozviete, aké typy airbagov existujú, ako fungujú a čo (ne)robiť, aby vás ochránili.
Bez použitia bezpečnostného pásu môžu byť airbagy aj smrtiacou zbraňou.
Moderné technológie v aute zohrávajú v súčasnosti čoraz dôležitejšiu úlohu pri zvyšovaní bezpečnosti na cestách. Jedným z týchto technologických zázrakov je airbag, ktorý si dal patentovať John W. Hetrick už v roku 1953. Prvým sériovým automobilom s touto výbavou bol Chevrolet Impala z roku 1972.
Celý systém airbagov sa skladá z troch častí – vzduchového vaku, generátora plynu a snímačov nárazu pripojených k riadiacej jednotke. Ak dôjde k nárazu a snímače ho vyhodnotia ako kritický, aktivuje sa v príslušnom airbagu generátor plynu. Vzduchový vak sa potom bleskovo nafúkne (do cca 0,05 sekundy) a vytvorí vankúš, ktorý chráni cestujúcich pred silným nárazom do volantu, palubnej dosky, dverí alebo skiel. Toto okamžité zväčšenie objemu vytvára ochrannú bariéru medzi telom človeka a tvrdými časťami vozidla, čo môže výrazne znížiť závažnosť zranení.
V súčasnosti už nie sú výnimkou ani airbagy umiestnené v lakťovej opierke medzi prednými sedadlami alebo v strednej časti zadných sedadiel, airbagy v bezpečnostných pásoch alebo airbagy pre chodcov, ktoré sú umiestnené pod kapotou v blízkosti čelného skla.
Ak veziete dieťa vo vajíčku na prednom sedadle, nezabudnite deaktivovať airbag spolujazdca.
Airbagy nie sú jediným bezpečnostným prvkom v aute, ale sú rozhodujúce pre záchranu života a minimalizáciu zranení pri dopravnej nehode. Aby však airbagy mohli plniť svoju funkciu, je dôležité dodržiavať pri jazde niekoľko zásadných pravidiel.
Airbagy sú dôležitým bezpečnostným prvkom, ktoré vám pri dodržaní týchto zásad poskytnú maximálnu ochranu v prípade nehody. Krokom k nehode sú ale aj pneumatiky s nedostatočnou hĺbkou dezénu. Preto ich radšej včas skontrolujte a ak sú už ojazdené, kúpte si radšej nové kvalitné obutie.
Vybrať si nové pneumatiky overených značiek
Zdroj fotografií: Depositphotos