Piesok, blato, hlina, bolestivé zranenia, žiadny voľný čas a vysoké náklady… Ale tiež eufória, životný štýl a zmysel života. To je motokros! Kto tomuto športu raz prepadne, už pre neho niet cesty späť – obetuje všetko pre nenahraditeľný pocit z adrenalínovej jazdy a z pretekania. Chystáte sa začať s motokrosom a podľahnúť divokej jazde? Pripravte sa na to, že cesta za splneným snom bude tŕnistá.
Už pri zháňaní základnej výbavy pocítite, že motokrosový šport nie je práve lacná záležitosť. A tiež vás na začiatku čaká veľa pádov, na ktoré je dobré sa pripraviť, aby vaša cesta na vrchol neskončila predčasne. Okrem motokrosovej motorky a kvalitných cross pneumatík preto budete potrebovať aj homologizovanú prilbu, chrániče trupu, kolien a lakťov, bedrový pás, motokrosový dres, špeciálne nohavice, topánky, rukavice a ochranné okuliare.
Rozdiely v pneumatikách na motokros spočívajú v použitej zmesi a v dezéne. Na každý povrch je vhodná iná tvrdosť motocyklových pneumatík. Tým by sa mal každý motokrosový začiatočník pri jazde riadiť kvôli svojej bezpečnosti aj komfortu.
Rovnako ako v prípade všetkých typov pneumatík aj tu platí, že motokrosové pneumatiky by mali byť kvalitné a ich parametre musia odpovedať zápisu v technickom preukaze. Počítajte tiež s tým, že motokros je disciplína náročná nielen pre jazdca, ale aj pre pneumatiky, ktoré budete pri častom tréningu pravdepodobne niekoľkokrát za sezónu meniť.
Každý začiatok je ťažký a pre motokros to platí obzvlášť. Nečakajte, že s dobrým vybavením a nadšením z vás bude po niekoľkých jazdách adept na zlato. Skôr ako sa do toho naplno pustíte, otestujte si v teréne jazdu nanečisto. Nájdite si najbližšiu tréningovú trať a zamyslite sa nad tým, či sa vám na začiatku nehodí profesionálna pomoc. Ak budete mať hneď na štarte správne vedenie, vyvarujete sa zlých návykov, ktorých sa neskôr dá ťažko zbaviť. Naučíte sa veľa trikov, vďaka ktorým môžete svoje umenie ľahšie zdokonaľovať, a tiež si vyskúšate spoločnú jazdu.
Pri motokrose sa namáhajú všetky časti tela, a preto je nutné po celý rok nepodceňovať fyzickú kondíciu. Zamerajte sa predovšetkým na posilňovanie svalov na bruchu, chrbte a končatinách. Pravidelný tréning by mal byť komplexný, najlepšie pod vedením skúseného trénera. Na zvyšovanie fyzičky a obratnosti využite hlavne zimné mesiace, v sezóne potom môžete snahu zúročiť na trati.
Prajeme vám do začiatku veľa nadšenia a skvelých zážitkov. A keď sa stanete motokrosovým veteránom, nezabudnite sa o svoju mašinu dobre starať aj v zimných mesiacoch. Prečítajte si ako správne pripraviť motocykel na zimu, aby vám dlhšie vydržal.
Zdroj obrázka: Depositphotos.com