Brzdy sú nepochybne najdôležitejším bezpečnostným prvkom každého vozidla. Aby však správne fungovali, musia byť v dobrom stave tak brzdové kotúče alebo platničky, ako aj brzdová kvapalina. Jej význam však mnohí vodiči prehliadajú, alebo dokonca ani nevedia, že by sa mala pravidelne meniť. V našom článku vám poradíme, kedy je vhodný čas na jej výmenu a aký typ brzdovej kvapaliny si vybrať.
Ak máte patričné vybavenie a znalosti, zvládnete si vymeniť brzdovú kvapalinu aj sami. Ak však chcete ísť na istotu, vyberte si profesionálny servis. Vyhnete sa tak možnému poškodeniu komponentov brzdového systému.
Brzdová kvapalina je nevyhnutnou súčasťou brzdového systému každého vozidla. Jej úlohou je prenášať tlak z brzdového pedála (alebo brzdovej páky) a posilňovača bŕzd na kotúče alebo bubny, ktoré potom spomaľujú kolesá. „Brzdovka“ musí byť schopná odolávať vysokým teplotám, ktoré vznikajú pri brzdení, a zároveň nesmie strácať svoju viskozitu ani pri nízkych teplotách. Jej nemenej dôležitou funkciou je prevencia korózie brzdových komponentov.
Brzdová kvapalina sa postupne opotrebováva a stráca svoje vlastnosti. Je hygroskopická – absorbuje vzdušnú vlhkosť, čím sa znižuje jej bod varu a zvyšuje sa riziko vzniku parných bublín v brzdovom okruhu. Ich prítomnosť zistíte napríklad podľa toho, že sa pri brzdení prepadá brzdový pedál. V extrémnych prípadoch môže toto zavzdušnenie spôsobiť aj zlyhanie bŕzd.
Vlhkosť v brzdovej kvapaline môže byť aj príčinou hrdzavenia kovových častí brzdového systému, ako sú piesty alebo strmene. To má potom za následok netesnosti alebo poškodenie či zablokovanie brzdového systému.
Vo všeobecnosti odporúčame výmenu brzdovej kvapaliny každé 2 roky alebo po najazdení 40 000 km v prípade osobných vozidiel a každý rok alebo po najazdení 20 000 km v prípade motocyklov. Tieto intervaly sú však len orientačné a môžu sa líšiť v závislosti od typu vozidla, štýlu jazdy, prevádzkových podmienok alebo odporúčaní výrobcu. Preto pravidelne kontrolujte stav brzdovej kvapaliny a sledujte akékoľvek známky opotrebovania, ako napríklad:
Stav brzdovej kvapaliny zistíte pomocou refraktometra, ktorý odhalí jej bod varu aj pomer prítomnej vody. Ak ho nemáte alebo si ho nechcete kupovať, nie je nič jednoduchšie, ako navštíviť servis, kde vám kvapalinu otestujú. Bez ohľadu na stav ale pravidelne kontrolujte jej hladinu v nádržke. Ideálne by mala byť medzi ryskami MIN a MAX, podobne ako v prípade chladiacej kvapaliny.
Hlavným ukazovateľom výmeny brzdovej kvapaliny je bod varu. Nová brzdová kvapalina vrie pri teplote približne 230 až 280 °C, postupným pohlcovaním vlhkosti sa však toto číslo zmenšuje. Pre predstavu – 5 % obsahu vody môže znížiť bod varu až o polovicu. V prípade veľkého opotrebovania kvapaliny by ste tak mohli „uvariť“ brzdy pri dlhšom zjazde z kopca s pozvoľným držaním stredového pedála. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je lepšie brzdiť motorom.
Výmena brzdovej kvapaliny, najmä v automobile, je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje patričné vybavenie a znalosti. Ak sa chcete vyhnúť riziku poškodenia brzdovej sústavy, odporúčame vám navštíviť autoservis alebo motoservis. Ceny nie sú závratné, takže vás finančne nezruinujú. U nás v AZ pneu stojí výmena brzdovej kvapaliny pre osobné vozidlo 35 € vrátane materiálu.
Označenie DOT brzdovej kvapaliny pre vaše vozidlo nájdete na viečku nádržky, prípadne v návode na obsluhu.
Pri výbere brzdovej kvapaliny je dôležité zvoliť si taký typ, ktorý je určený pre vaše auto alebo motocykel. Aký je ten správny, nájdete v návode na obsluhu vozidla alebo na viečku nádržky brzdovej kvapaliny. Miešanie brzdových kvapalín je možné vtedy, ak sú kvapaliny založené na rovnakej báze. Musíte však počítať s tým, že sa zmiešajú aj ich vlastnosti.
Na trhu existuje niekoľko typov a tried, ktoré sa líšia chemickým zložením a fyzikálnymi vlastnosťami. Ako sme už spomenuli, najdôležitejším parametrom je bod varu, ktorý udáva teplotu, pri ktorej kvapalina začne vrieť. Čím vyšší je bod varu, tým lepšia je odolnosť proti tvorbe parných bublín.
Brzdové kvapaliny sa podľa normy DOT (Department of Transportation) delia na štyri základné typy:
Kontrolu a výmenu brzdovej kvapaliny ste doteraz zanedbávali? Ak ste z Bratislavy a okolia, radi vám ju otestujeme aj vymeníme. Stačí si rezervovať termín.
Zdroj fotografií: Depositphotos