Obytný príves poskytuje maximálnu slobodu na cestách, ale znamená aj zvláštne dopravné obmedzenia a požiadavky na zručnosť vodiča. Jazda s prívesom však môže byť skvelým a dobrodružným zážitkom, ak sa na jej špecifiká dôkladne pripravíte.
Pri jazde s prívesom je vždy potrebné dôkladne naplánovať trasu. Ak nepodceníte prípravu a ste zdatným vodičom, ktorý bude venovať zvýšenú pozornosť rizikovým úsekom cesty, čaká vás senzačná dovolenka.
Typ vodičského oprávnenia pre jazdu s obytným prívesom sa líši v závislosti od hmotnosti prívesu.
Jazda s prívesom je pre vodičov zvláštnou disciplínou, ktorá vyžaduje zvýšenú pozornosť na rizikových úsekoch a dôkladné plánovanie trasy. Prinášame niekoľko tipov, ako jazdu s obytným prívesom bez problémov zvládnuť.
Obytný príves je pomerne rozmerné prípojné vozidlo, s ktorým sa vystavujete komplikáciám najmä na úzkych cestách, v horských oblastiach, pobrežných zákrutách, znížených podjazdoch alebo podzemných garážach. Preto je potrebné trasu vždy naplánovať tak, aby ste eliminovali riziko, že budete musieť kritický úsek obísť inokade, alebo skomplikujete dopravu ostatným vodičom.
Skontrolujte pevnosť pripojenia prívesu a funkčnosť pripojenej elektriny. Spôsobov zapojenia je viac, preto je nevyhnutné vždy sa riadiť pokynmi výrobcu.
Každý automobil má svoje limity a preťažený obytný príves sa preň môže stať neprimeranou záťažou. Preťaženému vozidlu sa menia jazdné vlastnosti a vy sa tak vystavujete riziku dopravnej nehody. Hmotnostný limit prívesu a celkovej súpravy nájdete v manuáli od výrobcu.
Pre bezproblémovú jazdu s naloženým obytným prívesom sú veľmi dôležité aj kvalitné pneumatiky, ktoré počas celej dovolenky vydržia zvýšenú záťaž.
Nielen dodržanie maximálnej hmotnosti je však pre bezpečnú jazdu s obytným prívesom dôležité. Nemenej podstatné je aj správne rozloženie nákladu vzhľadom k náprave. Väčšie zaťaženie by malo byť pred nápravou, aby pri jazde nedošlo k jej naddvihovaniu alebo k výkyvom prívesu.
Pri jazde s prívesom je tiež potrebné zabezpečiť všetok náklad proti pádu alebo posunutiu. To platí najmä pre ťažké a krehké predmety.
Povinnosťou vodiča vozidla s pripojeným prívesom je držať sa v pravom jazdnom pruhu. Výnimku predstavuje obchádzanie prekážky na vozovke, odbočovanie vľavo a predbiehanie v dostatočnej rýchlosti, aby vozidlo nebrzdilo plynulosť premávky.
Jazda s prívesom bude logicky vždy pomalšia než bez neho. Najvyššia povolená rýchlosť je stanovená výrobcom a jej prekračovaním sa vodiči vystavujú ešte vyššiemu riziku, ako keď idú veľmi rýchlo bez prívesu. Rizikovými miestami sú neprehľadné zákruty a jazda s obytným prívesom z kopca, keď funkcia brzdenia spočíva iba na motorovom vozidle. Vo vysokej rýchlosti v týchto situáciách sa môže príves stať ohrozujúcim prvkom, ktorý vodič zo svojej pozície nemôže nijako ovládať.
Prečítajte si tiež: Ako pripraviť auto na dovolenku?
Ako sú na tom vaše pneumatiky? Ak sa chystáte vyraziť na dovolenku s obytným prívesom, vaša brzdná dráha bude dlhšia ako zvyčajne. Ak má vaša vzorka už svoju najlepšiu hĺbku za sebou, neriskujte a kúpte si nové kvalitné pneumatiky.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com