Bez štyroch kolies na aute by sme sa ďaleko nedostali. Zjednodušujú nám cestovanie už mnoho rokov. Odborníci hľadajú spôsoby, ako jazdu vylepšiť a urobiť ju čo najviac bezpečnou. Bezpečnosť našej jazdy môžeme ale ovplyvniť aj my. A to správnym výberom pneumatík a kontrolou dezénu.
V dnešnom článku si posvietime na dezén pneumatiky a povieme si, na čo všetko máme pri dezéne dávať pozor. V prvom rade by sme mali vedieť, že dezén je vlastne vrchná časť behúňa, teda časť, ktorá sa dotýka zeme. Pneumatiky si vyberáme podľa sezóny, podľa typu auta a aj terénu, na ktorom budeme jazdiť. Preto musí byť dezén prispôsobený individuálnym podmienkam. Napríklad dezén zimných pneumatík umožňuje na ľade a snehu lepšiu trakciu ako dezén na letných pneumatikách.
Šofér musí sledovať hĺbku dezénu každej pneumatiky na aute. Na letnej pneumatike je povolená minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm a na zimnej pneumatike 4 mm. Nemusíme sa ale vždy riadiť iba vyhláškami, ale aj vlastným rozumom. Pokiaľ si všimnete, že pneumatiky nedržia na ceste tak, ako by mali, prípadne majú viac ako 5 až 6 rokov, radšej si zadovážte nové. Pneumatiky v lepšom stave vždy dávame na hnaciu nápravu.
To, za akú dlhú dobu sa dezén na pneumatikách zošúcha, závisí aj
od jazdy šoféra, od kvality pneumatík a taktiež od závad na pneumatikách. Dezén môže mať ojazdené iba určité časti, napríklad stred (prehustená pneumatika) alebo okraje (zlá geometria) behúňa. Môžu sa na ňom objaviť ryhy a pozdĺžne drážky, ktoré vznikajú pri prešmykovaní kolesa.
Pokiaľ si všimneme, že sa niečo zachytilo v dezéne (kamienky, drobné predmety, úlomky…), opatrne ich vyberieme. Ak sa do dezénu nejaký predmet zapichol, nevyťahujeme ho, pretože by pneumatika mohla stratiť tlak. V takomto prípade navštívte radšej pneuservis.
Pohotové služby získate v pneuservise AZ-pneu. Naši odborníci sa postarajú o vaše pneumatiky a vyriešia každý problém. Pokiaľ hľadáte nové pneumatiky, nájdete ich v e-shope AZ-pneu. Máme výber kvalitných značiek od A po Z.